در طراحی دکوراسیون منزل از المان‌ها و متریال‌ مختلفی از جمله گلدان استفاده می‌شود. زیباسازی فضا با گلدان، فضا را دگرگون و حس سرزندگی و شادابی را در منزل ایجاد می‌کند. فرقی ندارد که شما اهل گل‌وگیاه هستید یا خیر، درهرصورت به‌ شما پیشنهاد می‌کنیم که در فضای داخلی خود از دکوراسیون با گلدان غافل نشوید.

 در واقع، ورود گلدان‌های تزئینی چوبی به فضای‌ خانه می‌تواند به‌عنوان یک تحول اساسی و جذاب در ظاهر منزلتان باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا با کاربرد انواع گلدان‌های چوبی در دکوراسیون داخلی و ایده‌های جدید استفاده از این عنصر دکوراتیو زیبا و از جنس طبیعت در خانه بیشتر آشنا شوید.

کاربرد گلدان در دکوراسیون داخلی

گلدان و دکوراسیون داخلی

امروزه استفاده از انواع گلدان‌ها به‌ویژه گلدان‌های مدرن و حتی کلاسیک در دکوراسیون داخلی، به‌ یکی از ابزارهای موردنیاز برای طراحی فضا تبدیل شده است که نقش اساسی برای زیباسازی فضای منزل دارد. زمانی‌ که از گلدان در طراحی داخلی استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید که گلدان‌ها در سایزهای مختلفی عرضه می‌شوند و رعایت تناسب سایز گلدان‌ها با فضای موردنظر، مهم است.

 اگر فضای شما کوچک است، از گلدان‌های خیلی بزرگ و با نقش‌ و نگارهای شلوغ استفاده نکنید؛ زیرا باعث شلخته‌شدن و شلوغی بیش‌از‌حد فضا می‌شوند.

انواع سبک گلدان

انواع گلدان‌ها در طرح‌ها، اندازه‌ها و جنس‌های مختلفی تولید می‌شوند و هرکدام در نوع خود زیبا و چشمگیر هستند و محیط اطراف شما را زیبا و جذاب می‌کنند. انواع مختلف سبک گلدان عبارت‌اند از:

 • سبک ساده: شما می‌توانید تعدادی گلدان با سبک ساده و زیبا را خریداری کنید و بر ‌روی اُپن یا کانتر، شلف، میز جلومبلی یا هر جایی که دوست داشتید قرار دهید و از زیبایی آن لذت ببرید. از مزیت‌های سبک‌های ساده در طراحی دکوراسیون با گلدان این‌ است که هزینۀ زیادی ندارد و خرید آن‌ها از لحاظ اقتصادی مقرون‌به‌صرفه است.
دکوراسیون با گلدان
 • جاگلدانی‌های آویز و طبقه‌ای: زیباسازی فضای داخلی با گلدان‌های آویز مخصوصاً به‌صورت طبقات عمودی، جلوه‌ای بسیار زیبا در کنج خانۀ شما ایجاد می‌کند. این سبک گلدان‌ها به‌دلیل قرارگیری در گوشۀ ‌خانه، فضای زیادی اشغال نمی‌کنند و باعث بهینه‌سازی فضای منزل می‌شوند.
سمیروود | کاربرد انواع گلدان در دکوراسیون داخلی
 • سبک گلدان‌های کوتاه‌ و بلند: استفاده از جاگلدانی‌هایی که ارتفاع متفاوتی دارند، نمایی بسیار زیبا در فضا ایجاد می‌کنند. قرارگرفتن گلدان‌ها بر روی جاگلدانی‌های کوتاه ‌و بلند باعث می‌شود تا آن‌ها به‌راحتی در محدودۀ دید افراد قرار بگیرند و نوعی نظم‌ و هماهنگی در فضا ایجاد شود.
سمیروود | کاربرد انواع گلدان در دکوراسیون داخلی
 • گلدان‌های با سبک تِراریوم: دکوراسیون با گلدان‌ها و استوانه‌های شیشه‌ای، روشی دیگر برای تغییر فضا محسوب می‌‌شود. این سبک گلدان‌های شیشه‌ای در ابعاد متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرند و به‌دلیل نمایش فضای ماورای شیشه، زیبایی بی‌نظیری دارند. سیستم تراریوم مناسب‌ترین سیستم نگهداری گل‌وگیاه در آپارتمان محسوب می‌شود.
سمیروود | کاربرد انواع گلدان در دکوراسیون داخلی
 • گلدان‌های دیواری: استفاده از گلدان‌های دیواری برای تغییر دکور در منزل بسیار جذاب و چشم‌نواز است. در این سبک، گلدان‌ها توسط آویز بر روی دیوار نصب می‌شوند و نمای خانه را بسیار زیبا می‌کنند.
 • گلدان‌های مرمری: دکوراسیون با گلدان مرمری جلوه بسیار زیبا و شیکی دارد و فضای خانۀ شما را بسیار لوکس نشان می‌دهد. نکتۀ قابل‌توجه در مورد گلدان مرمری این ‌است که این گلدان‌ها وزن بالایی دارند و باید برای قراردادن آن‌ها در محل مناسب، دقت کنید.
سمیروود | کاربرد انواع گلدان در دکوراسیون داخلی
 • گلدان‌های فلزی: امروزه در سبک مدرن و مینیمالِ طراحی داخلی منزل، استفاده از گلدان فلزی بسیار رواج پیدا کرده است. این گلدان‌ها در انواع طرح‌ها و مدل‌های هندسی و فانتزی تولید می‌شوند و به‌دلیل وزن پایینی که دارند، به‌عنوان آویز نیز می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.
 • گلدان چوبی: گلدان چوبی، همان‌طور که از اسمش مشخص است از چوب ساخته شده است. این گلدان‌ها ممکن است از چوب‌های مختلف ساخته شده باشند؛ از جمله چوب‌های سخت مانند سندان یا چوب‌های نرم مثل سرو یا کاج. طراحی دکوراسیون با گلدان چوبی معمولاً به‌دلیل ظاهر طبیعی و گرمای چوب، جذابیت خاصی برای همه افراد دارد و می‌تواند در انواع سبک‌های طراحی به دکوراسیون داخلی یا خارجی فضا افزوده شود.

این گلدان‌ها برای گل‌ها، گیاهان زینتی یا حتی گل‌های خشک استفاده می‌شوند و به‌عنوان یک عنصر تزئینی معمولاً در منازل، محیط‌های کاری یا فضاهای خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دکوراسیون مدرن با گلدان

امروزه استفاده از گلدان در دکوراسیون داخلی بسیار رایج شده است و این محصول روزبه‌روز در طراحی منازل و در میام طراحان محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند. شاید ترندشدن این مدل طراحی به ‌این خاطر است که گلدان نه‌تنها محیط را جذاب و زنده‌تر نشان می‌دهد، بلکه نقش مهمی در سلامتی و نگهداری از گلِ‌ طبیعی نیز دارد.

خلاقیت در دکوراسیون با گلدان

برای استفاده از گلدان در طراحی داخلی می‌توانید کمی خلاقیت به ‌خرج دهید و با استفاده از چینش مناسب، جلوۀ گلدان را در دکوراسیون، چندین برابر کنید. مثلاً می‌توانید گلدان‌ها را در ارتفاعات متفاوت و به‌صورت پلکانی بچینید؛ این ‌کار در فضای خانه از نظر فلسفۀ فِنگ‌شوی، اثر مثبتی به‌همراه دارد. استفاده از مجموعه‌ای از گلدان‌ها با ابعاد بلند، متوسط و کوچک، به فضاهای بزرگ‌تر عمق می‌بخشد.

گلدان‌های بزرگ چه خالی باشند و چه پُر، می‌توانند در گوشه‌ها یا در بناهایی با سقف‌ بلند یا روی میز استفاده شوند و طراحی منزل را چشمگیرتر کنند. گلدان‌های کوچک را می‌توان برای تزئین هر نوع قفسه، به‌عنوان یک قطعۀ مرکزی بر روی میز غذاخوری یا برای اضافه‌کردن ارتفاع در کنار مجسمه‌های کوچک و قاب عکس‌ها استفاده کرد.

در چه فضاهایی از منزل می‌توان از گلدان استفاده کرد؟

یکی از مهم‌ترین نکات برای طراحی دکور گلدان در منزل، قراردادن انواع آن در جای مناسب است. دکوراسیون با گلدان علاوه‌‌بر زیباکردن دکوراسیون خانه، فضا را چشم‌نوازتر نیز می‌کند. بهترین مکان برای استفاده از این وسیلۀ تزئینی، قسمتی در خانه است که بیشتر در معرض دید باشد. پیداکردن مکان مناسب برای چیدمان گلدانِ حاویِ گیاه هم نقش مهمی در حفظ شادابی و سلامت آن دارد. فضاهای موردنظر برای قراردادن انواع گلدان عبارت‌اند از:

 • روی دیوار: دکوراسیوان با گلدان چوبی بر روی دیوار می‌تواند فضای مناسبی برای قرارگیری گیاهان شما و همچنین چشم‌نوازکردن فضای منزل شما باشد. گلدان دیواری را بهتر است به‌صورت چندتایی و کنارِهم بچینید و از گل‌های گلخانه‌ای کوچک و مینیاتوری برای پُرکردن فضای داخلی این گلدان‌ها استفاده کنید. بهتر است از سه سایز بزرگ، متوسط و کوچکِ این محصولات استفاده کنید تا دکوراسیون پله‌ایِ خاصی داشته باشید.
 • کنار پنجره: کنار پنجره می‌تواند مکان مناسبی برای طراحی منزل با گلدان باشد.
 • اتاق‌ پذیرایی و نشیمن: کنج اتاق پذیرایی و نیز فضای خاصی از نشیمنِ منزل، جای مناسبی برای گلدان خالی یا گلدان مزیّن به گل‌های آپارتمانی است.
 • ورودی خانه: ورودی خانه فضای خوبی برای دکوراسیون با انواع گلدان است.
 • آشپزخانه: یکی از مناسب‌ترین فضاها برای نگهداری گلدان و گیاهان آپارتمانی، کانتر و اُپن آشپزخانه‌های بزرگ است. همچنین قسمت سکوی پنجره و قفسه‌های دیواری محل خوبی برای قراردادن چندین گلدان فانتزی یا مدرن هستند.

سوالات متداول

آیا گلدان مرمر را می‌توان به‌صورت آویزان استفاده کرد؟

استفاده از گلدان‌های مرمر بر روی سطوح شیشه‌ای یا آویزان‌کردن آن‌ها بر روی دیوار ممنوع است؛ زیرا بسیار سنگین هستند و احتمال سقوط آن‌ها وجود دارد.

برای زیباکردن گلدان در منزل از چه‌ آیتم‌هایی استفاده کنیم؟

برای دکور گلدان‌ها از گل‌، ستاره‌دریایی، صدف، سنگ‌ریزه‌های تزئینی، زیورآلات رنگی مختلف یا میوه‌های دکوری ریز مانند میوۀ کاج یا بلوط می‌توان استفاده کرد. 

سخن پایانی

یک راه ساده برای تغییر ظاهر خانه، دکوراسیون با گلدان است. با توجه به اینکه استفاده از گلدان در طراحی منزل، فضایی بی‌نظیر را در دکوراسیون خانۀ شما ایجاد می‌کند، لازم است تا به اصول اولیۀ آن‌ دقت کنید تا به زیبایی فضای منزل شما بیفزاید. برای پیداکردن مناسب‌ترین نوع گلدان و استفاده در طراحی داخلی، به سایر وسایل و سبک نشیمن منزلتان دقت کنید تا سبک مناسب گلدان را برای خانه و فضای موردنظر خود پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *