فرقی نمی‌کند یک مهمانی رسمی باشد یا دورهمی دوستانه، درهرصورت خانم‌ها حساسیت زیادی روی چیدمان منزل به‌خصوص میز شام و پذیرایی دارند. از نظر خانم‌های خوش‌سلیقه، اگر تزیین میز مهمانی آن‌طور که آن‌ها می‌خواهند انجام نشود، یعنی آن مهمانی به بدترین شکل ممکن سپری شده و هیچ اتفاق خوشایندی آن شب نیفتاده است.

اگر شما هم هنگام دعوت‌کردن مهمان‌ها، استرس چیدمان منزل و شیک‌بودن میز پذیرایی را دارید، باید این مقاله و جدیدترین ایده‌هایش را مطالعه و از سردرگمی نجات پیدا کنید.

اهمیت تزئین میز غذا برای مهمان

در وصف اهمیت تزیین میز مهمانی همین کافی‌ است که بگوییم «ما اول با چشم غذا می‌خوریم!». دیدن یک میز خوش‌رنگ و لعاب بسیار اشتهاآور است و اگر دقت کرده باشید زمانی که به خانه یک نوعروس خوش‌سلیقه می‌روید، معمولاً چنین میزی انتظار شما را می‌کشد. با دیدن میز پذیرایی زیبا و پر از آیتم‌های خوشمزه، همه به خوش‌سلیقگی عروس‌خانم اعتراف و او را تحسین می‌کنند.

 باید سعی کنید همیشه و برای تمامی مهمانی‌های خاص خود شبیه به نوعروس‌ها عمل کنید. نگران نباشید ما تمام ایده‌هایی که به آن نیاز دارید را برایتان آماده کرده‌ایم.

اهمیت تزئین میز غذا برای مهمان

عامل دیگری که اهمیت تزئین میز پذیرایی را به‌خوبی نشان می‌دهد، این است که شاید این آخرین باری باشد که آن مهمان به خانه شما می‌آید و این تنها تصویری است که از شما و خانه‌تان در ذهنش ثبت می‌شود. چیدمان زیبای میز شام باعث می‌شود مهمان به نظافت، خوش‌سلیقگی و خاص‌پسندبودن صاحب‌خانه و همسرش پی ببرد و هر جای دیگری که می‌رود از شما و طراحی زیبایتان تعریف کند.

به‌همین‌دلیل است که خانم‌ها حساسیت زیادی روی این موضوع دارند و برای مهمانی‌های مهم حتی اگر خودشان فرصت نکنند، از یک دیزاینر می‌خواهند تا میز شامشان را زیبا کند.

چطور بهترین دیزاین میز غذا را انجام دهیم؟

اگر تصمیم گرفته‌اید که خودتان این وظیفۀ دشوار را به سرانجام برسانید و کدبانوبودنتان را به رخ دیگران بکشید، باید بگوییم که لازم است به یک سری نکات ریز و مهم دقت بیشتری داشته باشید.

 • نوع مهمانی را مشخص کنید

قبل‌از اینکه به فکر چیدمان ظروف و وسایل باشید باید مشخص کنید که برای یک مهمانی رسمی تدارک دیده‌اید یا یک دورهمی دوستانه؛ شاید هم یک شام خانوادگی و کاملاً خودمانی است. در هرکدام از این مراسم‌ها، نوع چیدمان میز متفاوت خواهد بود. قطعاً ظروفی را که برای مهمانی خودمانی استفاده می‌کنید، نباید جلوی مهمان‌های رسمی‌تان بگذارید.

 • میز را شلوغ نکنید

بعضی از خانم‌ها فکر می‌کنند هرچقدر که غذا و دسر بیشتری درست کنند و میز را شلوغ کنند، نهایت تزئین را انجام داده‌اند؛ اما این‌طور نیست و همیشه زیبایی در سادگی و چیدمان صحیح است. تزیین میز مهمانی نباید به‌گونه‌ای باشد که کسی نتواند بشقابش را جابه‌جا کند یا از شلوغی میز سردرگم شود و نتواند بین خوراکی‌های مختلف، یکی را انتخاب کند. نهایتاً 2 یا 3 مدل دسر و 2 مدل غذا را تهیه و با دیزاین اصولی تمام میز را پر کنید تا تمامی افراد به غذا و خوراکی‌ها دسترسی داشته باشند.

 • یک تم رنگ انتخاب کنید

همیشه باید یک تم خاص برای تزئین مهمانی‌هایتان در نظر بگیرید. به‌عنوان مثال اگر برای شب یلدا مهمانی می‌گیرید، سعی کنید تنها از آیتم‌های قرمز و یا سبز استفاده کنید. سعی کنید دو رنگی که انتخاب می‌کنید مکمل یکدیگر باشند، به‌هیچ‌عنوان دو رنگ متضاد را کنار یکدیگر نگذارید. اگر رنگ قرمز و مشکی را انتخاب کردید حتماً روی میز، گل و شمع قرمز قرار دهید. رنگ مشکی را می‌توانید در صندلی‌ها، بشقاب‌ها و یا برگ‌های مصنوعی نمایان کنید.

چطور بهترین دیزاین میز غذا را انجام دهیم؟
 • رومیزی را فراموش نکنید

سعی کنید برای دیزاین میز شیک به‌سبک اروپایی از دستمال‌سفره کمک بگیرید. در بیشتر این مدل‌ها تزئیناتی دیده می‌شود که اگر میز شلوغ و پر از خوراکی و گل است، یک دستمال‌سفره کاملاً ساده از این سر تا آن سر میز را پوشانده و اگر آیتم‌های موجود در چیدمان میز کم است، دستمال‌سفره، طرح شلوغی دارد و با یک گل‌آرایی زیبا، میز از حالت خلوت خود خارج شده است.

 • خوراکی‌های رنگی را روی میز بگذارید

هیچ‌وقت از معجزه‌ای که رنگ‌ها برای تزیین میز مهمانی می‌کنند غافل نشوید. اگر در میزتان میوه دارید حتماً میوه‌های رنگی مثل زردآلو، هلو و آلوچه را کنار یکدیگر بگذارید. هندوانه و توت‌فرنگی با آن رنگ قرمز خیره‌کننده‌شان باید کنار یکدیگر باشند. خرمالو و پرتقال‌ها را نیز کنار یکدیگر بچینید. اگر میزتان کوچک است می‌توانید چند تکه از این میوه‌ها را در یک سینی بزرگ، کنار یکدیگر قرار دهید. مطمئن باشید مهمانانتان نمی‌توانند از میز زیبای شما چشم بردارند.

 • شمع و گل را فراموش نکنید

یک کدبانوی خوش‌سلیقه همیشه تعدادی شمع با رنگ‌های متناسب با چیدمان میزش دارد و به‌محض ورود مهمانان آن‌ها را روشن می‌کند. انعکاس نور شمع روی خوراکی‌ها باعث می‌شود بسیار زیباتر و خوشمزه‌تر به نظر برسند و حس آرامش‌بخشی به محیط بدهند. استفاده از چند شاخه گل طبیعی هم‌رنگ با تم میزتان باعث می‌شود حس تازگی و طراوت غوغا کند و میز پذیرایی‌تان همه‌چیز تمام شود.

انواع چیدمان میز مهمانی

شاید به این نتیجه رسیده باشید اگر با رعایت این نکات دیزاین میز شیک شد، پس در تمامی مهمانی‌ها باید آن را تکرار کنید و به یک سبک پیش بروید؛ اما این برداشت اشتباه است؛ چراکه چیدمان میز مهمانی انواع مختلفی دارد و متناسب با آن باید دیزاین جدیدی را امتحان کنید.

 • تزیین میز مهمانی برای عصرانه

اگر مهمانی برای شب‌نشینی و دیدار عصرانه به خانه شما آمد و قصد ماندن برای شام را نداشت،  بهتر است میز پذیرایی را از میوه‌، آجیل، میوه‌خشک، کیک، شیرینی، چایی، دمنوش و یا قهوه پر کنید. دیزاین‌های جذابی که در ادامه خواهیم آورد، جرقه‌های خوبی را برای ایده تزئین میز در مغزتان روشن خواهد کرد.

تزیین میز مهمانی با محصولات چوبی
 • تزیین میز مهمانی برای دورهمی دوستانه

اگر یک دورهمی دوستانه ترتیب داده‌اید، بهتر است به فکر پختن انواع برنج و خورشت نباشید؛ چون قرار نیست یک مهمانی دورهمی دوستانه شبیه به مهمانی شام رسمی برگزار شود.  چند مدل فینگرفود، اسنک، میوه و سینی مزه، بهترین و به‌یادماندنی‌ترین پذیرایی را رقم خواهد زد. این‌گونه مهمان‌ها از همه خوراکی‌های خوشمزه و کوچک تست می‌کنند و ریخت‌وپاش هم کمتر است و استفاده از تخته سرو چوبی و ظروف چوبی بسیار بر زیبایی چیدمان تاثیر دارد. عکس‌های زیر را ببینید و ایده بگیرید.

تزیین میز مهمانی برای دورهمی دوستانه
چیدمان منزل و شیک‌بودن میز پذیرایی
 • تزئین میز برای شام

و اما برای مهمانی‌های بزرگ، دو مدل غذا تدارک ببینید. بشقاب‌ها را در کنار میز بچینید و دیس‌های برنج را به‌صورت قرینه در دو طرف میز قرار دهید. خورشت‌ها را در چند ظرف به‌گونه‌ای روی میز قرار دهید که همه افراد به آن دسترسی داشته باشند و حتی‌الامکان آن را نیز به‌صورت قرینه بچینید. می‌توانید از رنگ‌های متضار در سفره استفاده کنید؛ مثلاً یک خورشت سبزی در کنار مرغ زعفرانی ترکیب زیبایی است. اگر پلو سر میز شام دارید حتماً آن را با رنگ‌های زعفرانی یا خلال و زرشک تزیین کنید. تنوع رنگ‌ها اشتهای مهمان‌ها را باز خواهد کرد.

تزئین میز برای شام
سمیروود | چطور یک میز شیک برای مهمانی بچینیم؟

نکات مهم در تزئین میز پذیرایی

نوبت آن رسیده است که نکات تکمیلی را به شما گوشزد کنیم تا یک دورهمی به‌یادماندنی درخور شأن و شخصیت اجتماعی‌تان رقم بزنید.

 •  قبل‌از هرچیز سفره، میز، بشقاب‌ها و ظروف را بشویید و از تمیزبودن تمامی وسایل مطمئن شوید.
 • از بهترین ظروف‌تان استفاده کنید. بشقاب‌های برنج‌خوری را زیر، خورشت‌خوری را بالا و سالادخوری را در بالاترین قسمت قرار دهید. برای دسر و دورچین‌ها نیز از ظرف‌های مخصوص کمک بگیرید؛
 • اگر از شمع‌های ایستاده استفاده می‌کنید، حتماً جاشمعی‌هایی متناسب با ظروف اصلی‌تان تهیه کنید. اگر شمع نداشتید یا به‌هردلیلی علاقه‌ای به استفاده از آن نداشتید از چراغ‌های کوچکی که برای تزئین میز کاربرد دارد، استفاده کنید؛
 • وجود گل طبیعی در میز را فراموش نکنید. چند شاخه گل رز، مریم، نرگس و حتی گل عروس ترکیب بسیار زیبایی به میز شما می‌دهد. حتی می‌توانید آیتم‌های دیگری مثل شیرینی و میوه‌ها را متناسب با رنگ گل‌هایتان روی میز بچینید؛
 • سادگی را فراموش نکنید؛ اگر چندین مدل غذای رنگارنگ دارید حتماً از دستمال سفره ساده و با رنگی مکمل استفاده کنید تا سفره‌تان بیش‌ازحد شلوغ نشود.

سؤالات متداول

تزیین میز مهمانی دوستانه باید به چه صورتی باشد؟

بهتر است از فینگرفود، ساندویچ‌های سرد، انواع اسنک و غذاهای سریع استفاده کنید. یک سینی مزه برای این دورهمی‌ها بسیار لازم است و لذت‌بردن از آن مهمانی را آسان‌تر می‌کند. 

چیدمان ظروف در میز شام باید به چه صورتی باشد؟

بشقاب‌ها را روی یکدیگر به‌ترتیب بزرگ‌بودن قرار دهید. قاشق را در سمت راست و چنگال و چاقو را در سمت چپ بگذارید. لیوان باید سمت چپ، بالای چاقو قرار بگیرد. پارچ آب باید در ضلع انتهایی میز نزدیک میزبان باشد و نوشیدنی‌های دیگر در ظروف مخصوص در دو طرف میز به‌طور قرینه قرار بگیرند.

جمع‌بندی

در این مقاله جدیدترین ایده‌هایی را که برای تزیین میز مهمانی در سال جدید می‌توانید از آن استفاده کنید، برای شما آماده کردیم. حتماً در مهمانی‌های خود نکاتی را که در این مطلب ذکر شد، رعایت کنید تا همه‌چیز درجه یک و عالی پیش برود.

قطعاً وقتی تعریف حضار را می‌شنوید و در مجالس بعدی کدبانوبودن شما یادآوری می‌شود، حس اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا خواهید کرد. امیدواریم همیشه سفره‌تان رنگی و مهمانی‌هایتان شاد و پرشور باشد.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *