یلدا یک جشن باستانی است که با نام شب چله هم در میان ایرانیان شناخته می‌شود و در طولانی‌ترین شب سال یعنی ۳۰ آذر برگزار می‌شود. این جشن از جایگاه ویژه‌ای در فرهنگ ایرانی برخوردار است و نماد تعادل بین روشنایی و تاریکی و همچنین خیر و شر است. پادشاهان ایرانی به‌خصوص داریوش اول برای این جشن اهمیت زیادی قائل بوده‌اند و حدود ۵۰۲ قبل از میلاد این شب به‌طور رسمی وارد تقویم شد. آماده‌شدن برای این جشن باشکوه با چیدمان میز شب یلدا، تزیین میز شب یلدا شروع می‌شود.

اگر علاقه‌مند به جشن‌گرفتن طولانی‌ترین شب سال با یک میز رنگین و زیبا هستید،  باید از اصول آن پیروی کنید. در این مقاله جدیدترین تزیینات شب یلدا را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

سفره شب یلدا امسال را متفاوت بچینید

برگزاری جشن یلدا بدون مجموعه‌ای از غذاهای سنتی، میوه‌ها و تنقلات مختلف کامل نمی‌شود. ایرانیان در سراسر دنیا این شب را معمولاً با میوه‌های فراوان به‌‌ویژه انار و هندوانه که نماد خورشید و درخشش زندگی هستند، به پایان می‌رسانند. در ذهن بسیاری از افراد، مفهوم شب یلدا با انواع آجیل‌ها، خشکبار و غذاهای سنتی تداعی می‌شود.

اگر به‌دنبال چیدن میز شب یلدا به سبکی متفاوت هستید باید به یاد داشته باشید که برخی از عناصر، پایه ثابت تمام سفره‌ها و چیدمان‌ها هستند و شما باید در برخی از موارد جزئی که چیدمان شما را خلاقانه‌تر می‌کنند، تغییراتی داشته باشید. ابتدا مواردی را که برای چیدن سفره باید داشته باشید، بیان می‌کنیم.

  • میوه‌های مختلف فصلی: انار و هندوانه که جزو اصلی‌ترین میوه‌های شب یلدا به حساب می‌آیند، نشان‌دهنده طلوع خورشید و چرخه زندگی هستند. از آن‌ها باید در چیدمان استفاده کنید.
سفره شب یلدا
  • آجیل و میوه‌های خشک: مخلوطی از موارد مختلف را مانند بادام، گردو، فندق، انجیر و کشمش، تهیه کنید.
  • شیرینی‌ها: از انواع شیرینی‌های اصیل و سنتی مانند باقلوا در چیدمان سفره یلدا استفاده کنید.
  • کتاب‌های شعر و ادب: می‌توانید نسخه‌هایی از دیوان حافظ و شاهنامه را در چیدمان میز شب یلدا به کار ببرید تا مهمانان بتوانند در این شب زیبای تماماً ایرانی اشعار آن‌ها را بخوانند و فال بگیرند.
  • وسایل دکوری قرمز رنگ: از وسایلی که رنگ قرمز دارند در تزیین سفره استفاده کنید یا ظروف و دکور خود را به رنگ قرمز در آورید؛ زیرا این رنگ نماد زندگی و سرزندگی است.

راه‌حل‌های مختلف و خلاقانه‌ای برای چیدن سفره به‌شکل سنتی یا مدرن در شب یلدا وجود دارد که شما با توجه به سلیقه خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. اگر قصد دارید که سفره یلدای خود را امسال به‌شکل سنتی تزیین کنید، بهتر است از پارچه‌های ترمه یا پارچه‌هایی که طرح‌هایی سنتی دارند، استفاده کنید.

چیدمان سفره یلدا

به‌کار‌بردن شمع در کنار تمام مواردی که در بالا ذکر کردیم، جذابیت چیدمان شما را چند برابر خواهد کرد. میوه‌های گفته‌شده را به‌سبکی خاص تزیین کنید و سپس در سفره خود قرار دهید. استفاده از گل‌های طبیعی یا ریسه‌های نوری هم می‌تواند به چیدن متفاوت‌تر سفره شما کمک کنند.

تزیین میز شب یلدا ساده و شیک

یلدا یک جشن سنتی است که در طولانی‌ترین شب سال افراد خانواده را دور هم جمع می‌کند. اگر قصد چیدمان میز شب یلدا، تزیین میز شب یلدا را به ساده‌ترین شکل ممکن دارید، باید هدف اصلی خود را در دور هم جمع‌کردن افراد خانواده و یک پذیرایی ساده از آن‌ها بگذارید. می‌توانید در تزیین خود از کرسی به یاد ایام قدیم استفاده کنید. در زمان‌های گذشته افراد میوه‌ها را بر روی کرسی  که یک میز کم ارتفاع با منبع گرمایشی زیر آن است، قرار می‌دادند و خانواده‌ها در زیر یک پتوی ضخیم جمع می‌شدند تا غذا بخورند و داستان بگویند.

با رایج‌شدن سیستم‌های گرمایشی، استفاده از کرسی  کمتر شد. شما با به‌کار‌بردن این وسیله در تزیین شب یلدا یک چیدمان ساده و درعین‌حال سنتی خواهید داشت. میوه‌های تزیین‌شده، آجیل‌ها و کتاب حافظ و شاهنامه را بر روی کرسی قرار دهید تا تزیین ساده و شیک خود را کامل کنید.

چیدمان میز شب یلدا با ظروف چوبی

یلدا یک جشن باستانی و سنتی به حساب می‌آید؛ بنابراین می‌توان در چیدمان میز شب یلدا و تزیین میز شب یلدا از ظروف چوبی و سنتی استفاده کرد. در این قسمت مراحل چیدن میز با ظروف چوبی را توضیح می‌دهیم.

یک رومیزی مناسب انتخاب کنید

اگر قصد چیدن میز یلدا به سبک سنتی را دارید، رومیزی‌های ترمه بهترین انتخاب برای شما هستند. اگر نمی‌خواهید در چیدمان خود از رومیزی استفاده کنید، بهتر است یک سینی مسی مناسب را بگذارید و میوه‌ها و خوراکی‌های دیگر را داخل آن قرار دهید.

چیدمان میز شب یلدا با ظروف چوبی

ظروف چوبی را برای چیدن آماده کنید

از تخته سرو چوبی برای قراردادن آجیل و میوه‌های خشک خود استفاده کنید. این تخته‌ها را می‌توانید در طرح‌های مختلف در بازار پیدا کنید. کاسه چوبی  یک انتخاب عالی برای چیدن میوه‌های مختلف از جمله انارهای دانه‌شده است. استفاده از ظروف چوبی، رنگ‌و‌بوی متفاوتی به سفره شب یلدای شما خواهند بخشید. اگر در خانه خود سماور زغالی دارید، آن را در کنار این تزیینات قرار دهید تا چیدمان زیباترین سفره شب یلدا را تکمیل کنید.

کتاب شاهنامه و دیوان حافظ خود را در سفره قرار دهید

از زمان‌های قدیم وقتی افراد دور هم و در زیر کرسی جمع می‌شدند با دیوان حافظ برای خود و بقیه اعضای خانواده فال می‌گرفتند. این یکی از جذاب‌ترین بخش‌های شب یلدا برای همه اعضای خانواده است. کتاب‌ها را در داخل سفره یا روی میز قرار دهید.

تزیین سفره شب چله

از شمع برای تکمیل‌کردن چیدمان میز شب یلدا استفاده کنید

شمع یک گزینه مناسب برای زیباتر‌کردن سفره شما است. انواع مختلفی از شمع‌ها در بازار موجود هستند و می‌توانید یک نوع مناسب آن را برای استفاده در تزیین سفره استفاده کنید. شمعدان‌های متفاوتی وجود دارند که در صورت دسترسی می‌توانید شمع‌های خود را در آن ها قرار دهید. چراغ نفتی در کنار سماورهای زغالی سنتی‌بودن سفره شما را تکمیل خواهند کرد و حال‌وهوای این شب ایرانی را زیباتر می‌کنند.

چیدمان شب یلدا برای عروس

برای کسانی که به‌تازگی ازدواج کرده‌اند، شب یلدا یکی از خاص‌ترین شب‌ها است؛ زیرا برای عروس و دامادها مراسم جذابی برگزار می‌شود که از زمان‌های قدیم مرسوم بوده است. در شب یلدا، خانواده داماد هدایای زیادی را تهیه می‌کنند و برای مهمانی به خانه خانواده عروس می‌روند. خانواده‌ها طبق ایام قدیم، کادو‌ها و خرید‌های خود را در داخل سینی‌های بزرگی قرار می‌دهند و به خانه عروس می‌برند.

در شهرهای بزرگ این رسم با کمی تغییر همراه شده است. به‌عنوان مثال به‌جای سینی‌ها از سبدهای چوبی تزیین‌شده استفاده می‌کنند. در چیدمان میز شب یلدا، تازه‌عروس‌ها اصول یکسانی در شهرهای مختلف وجود دارد؛ اما در خرید کادو و تزیین آن‌ها با توجه به فرهنگ‌های متفاوت تغییراتی به وجود آمده است. هدایای مختلفی در این مراسم برای عروس و دامادها تهیه می‌شود؛ از جمله:

  • انواع میوه و آجیل تزیین‌شده در ظروف مختلف؛
  • شیرینی‌های متنوع که نماد طعم شیرین و برکت هستند؛
  • کیف و کفش و لباس زمستانی به سلیقه و انتخاب عروس؛
  • قطعه‌ای طلا؛
  • در صورت تمایل عروس و داماد یک جلد از دیوان حافظ.

اگر به‌تازگی ازدواج کرده‌اید و یک سفره شب یلدا باکلاس می‌خواهید، بهتر است انجام این کار را به افرادی بسپارید که در این کار مهارت دارند.

سخن پایانی

جشن شب یلدا یک سنت دیرینه است که در طولانی‌ترین شب سال برگزار می‌شود. یلدا به‌معنای تولد است و از فردای شب یلدا که خورشید طلوع می‌کند، روزها طولانی‌تر می‌شوند. در هر شهر ایران،  سفره شب یلدا با توجه به میوه‌ها و غذاهای محلی آن شهر چیده می‌شود؛ اما مواردی مانند انار، هندوانه، آجیل و میوه‌های خشک از ارکان اصلی در چیدمان میز شب یلدا و تزیین شب یلدا به حساب می‌آیند

. برای چیدن سفره می‌توانید از راه‌های خلاقانه مختلفی استفاده کنید. به یاد داشته باشید که چیدمان سفره یا میز را طبق تم انتخابی خود یعنی سنتی یا مدرن انجام دهید.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *