حین آشپزی یا برش مواد غذایی، تمیز کردن تخته کار چوبی امری حیاتی است. تخته کار چوبی ابزاری بسیار مهم در آشپزخانه است و با مواد غذایی و باکتری‌ها در تماس مستقیم قرار می‌گیرد. بنابراین بهداشت و تمیزی آن بسیار اهمیت دارد. اما چگونه می‌توان به بهترین شکل این تخته کار را تمیز کرد؟

در این مقاله، به بررسی روش‌های مختلف واقعی و علمی برای تمیز کردن تخته کار چوبی می‌پردازیم. با خواندن این راهنما می‌توانید با روش‌های بهداشتی و موثر، تخته کار چوبی خود را تمیز کنید و در نتیجه آشپزی سالم و لذت‌بخشی داشته باشید. پس همراهمان بمانید.

انواع روش‌ها برای تمیز کردن تخته کار چوبی

چگونه تخته گوشت چوبی را تمیز ‏کنیم؟

بعضی از راهکارهای موثر برای پاک کردن تخته گوشت چوبی شامل استفاده از آب و صابون، استفاده از سرکه یا آب اکسیژنه می‌شوند. همچنین مراقبت و نگهداری منظم از تخته برش، از جمله تعویض منظم آن و داشتن چند تخته متفاوت برای مواد غذایی مختلف نقش مهمی در حفظ بهداشت و سلامت آشپزخانه دارد. با رعایت نکات بهداشتی و استفاده از روش‌های مناسب برای تمیز کردن تخته برش، می‌توانید محیطی بهداشتی و سالم برای آشپزی و پخت‌وپز داشته باشید.

‏5 روش تمیز کردن تخته کار چوبی

اگر برای اولین ‌بار اقدام به پاک کردن تخته گوشت چوبی خود می‌کنید یا می‌خواهید روش‌های جدیدتر و بهتری تمیزکردن آن را یاد بگیرید، نکات و روش‌های فهرست زیر به شما کمک خواهند کرد:

  • استفاده از آب و صابون: اولین قدم برای مراقبت از تخته کار یا تخته سرو، شست‌وشوی آن با آب و صابون است. تخته‌های کار درست مانند دیگر ظرف و ظروف خود در آشپزخانه، برای پاکیزگی به شست‌وشوی منظم نیاز دارند. تمام سطح تخته را با اسفنج تمیز بسابید و سپس هر دو سمت آن را با آب به‌خوبی بشویید.
  • ضدعفونی برای ازبین بردن باکتری‌ها: باکتری‌ها در داخل خراش‌ها و بریدگی‌های سطح تخته چوبی رشد می‌کنند. چنین خراش‌هایی با استفاده معمولی و روزانه ایجاد می‌شوند. با استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده مانند سرکه سفید خالص یا ترکیب سفیدکننده با آب، باکتری‌های ماندگار این ناحیه را از بین ببرید. پارچه‌ای را به محلول پاک‌کننده خود آغشته کرده و هر دو طرف تخته سرو را با آن پاک کنید. همچنین می‌توانید تخته کار را در محلول قرار دهید. البته توصیه می‌کنیم این کار را بیشتر از چند دقیقه انجام ندهی،. زیرا خیساندن طولانی‌مدت باعث آسیب به تخته برش می‌شود.
‏5 روش تمیز کردن تخته کار چوبی
  • پاک‌کردن لکه‌های سرسخت: لکه‌های روی تخته کار نیز با استفاده روزانه و ریختن غذا ایجاد می‌شوند. چنین پدیده‌ای مخصوصا حین خردکردن غذاهایی مانند گوجه‌فرنگی یا توت‌فرنگی رخ می‌دهد. اگر روی تخته برش خود لکه‌ای مشاهده کردید، بهتر است در اسرع وقت آن را پاک کنید، چون با گذشت زمان، پاک‌کردن لکه‌ها سخت‌تر می‌شود.
  • برای شروع تمیز کردن تخته کار چوبی خود، مقدار زیادی نمک و جوش شیرین روی سطح آن بپاشید. سپس یک اسفنج یا برس بردارید، آن را در آب داغ بخیسانید و ناحیه موردنظر را بشویید. برای این‌که تخته سروتان عطر خوبی به خود بگیرد، یک لیمو را از وسط نصف کنید، روی آن نمک بپاشید و سپس آن را روی محل لکه بگذارید. پس از اینکه لکه را از بین بردید، تخته برش خود را چند دقیقه زیر آب ولرم بشویید. سپس آن را با حوله خشک کنید تا رطوبت اضافی آن را بگیرید.
  • از بین‌بردن بوی بد تخته سرو: منافذ موجود در تخته‌های برش اغلب بوهای بد کپک‌مانندی به خود می‌گیرند. برای از بین‌بردن این بوها، یک فنجان بیکینگ پودر و یک فنجان سرکه سفید را با یکدیگر مخلوط کنید. با پارچه‌ای آن را روی تخته سرو بمالید. همچنین می‌توانید یک لیمو را از وسط نصف کنید و آب آن را روی تخته بریزید. اجازه دهید این محلول‌ها چند دقیقه روی تخته بمانند و سپس آن را با آب بشویید.
  • سطح صاف و تمیز تخته سرو با روغن: در آخرین مرحله از مراقبت از تخته کار یا تخته سرو خود و برای پاک‌کردن ذرات غذا، لکه‌ها و بوها می‌توانید تخته چوبی خود را با روغن‌های طبیعی و نرم‌کننده‌های مخصوص چرب کنید. این محصولات رطوبت سطح را حفظ کرده و از خشک‌شدن و ترک‌خوردن آن جلوگیری می‌کنند.

اهمیت تمیز کردن تخته برش چوبی

تخته برش یکی از ابزارهای مهم در هر آشپزخانه است که برای برش و خردکردن موادغذایی استفاده می‌شود. اما گاهی از اهمیت مراقبت از تخته کار یا تخته سرو غافل می‌شویم. تمیزکردن مداوم و مرتب تخته برشتان، مزایای زیر را دارد:

  1. یکی از اهمیت‌های اصلی تمیزکردن تخته برش، جلوگیری از انتقال باکتری‌ها و میکروب‌ها به مواد غذایی است.
  2. همچنین تمیزکردن منظم تخته برش از سایر آلودگی‌ها مانند قارچ‌ها و قارچ‌های آسپرژیلوس جلوگیری می‌کند. این مواد به‌مرور زمان به‌راحتی در تخته برش رشد کرده و در نتیجه مواد غذایی را آلوده می‌کنند.
  3. با تمیزکردن باکتری‌ها و ذرات باقی‌مانده غذا از روی تخته چوبی، خطر مسمومیت و بیماری‌های گوارشی را نیز کاهش خواهید داد.
اهمیت تمیز کردن تخته برش چوبی

آیا واقعا سرکه میکروب ها و باکتری ‏ها را از بین می برد؟

سرکه ماده‌ای ضدباکتری و ضدمیکروب است و بسیاری از افراد به‌همین دلیل از آن برای تمیزکردن تخته گوشت چوبی خود استفاده می‌کنند. بااین‌حال برای اطمینان از اثربخشی کامل بهتر است از روش‌های دیگر نیز برای تمیز کردن تخته کار چوبی گوشت خود کمک بگیرید. استفاده از سرکه به‌تنهایی شاید در طولانی‌مدت باعث خوردگی تخته گوشت شما شود. به‌همین دلیل بعد از استفاده از آن، تخته را به‌خوبی بشویید و خشک کنید.

سوالات متداول

پاک کردن تخته گوشت چوبی چقدر طول می‌کشد؟

پاک‌کردن روزانه معمولا تنها یک الی دو دقیقه طول می‌کشد. همچنین روغن‌کاری و واکس ‌مخصوص تخته چوبی نیز زمان کمی می‌برد، اما پس از روغن‌زدن چند ساعت طول می‌کشد تا روغن جذب چوب شود. در این مدت نمی‌توانید از تخته کار خود استفاده کنید.
باید هرچند مدت یک‌بار تخته گوشت چوبی خود را روغن‌کاری کنیم؟
روغن‌کاری به نوع و چوب و آب‌وهوای محل زندگی‌تان بستگی دارد و بر همین اساس باید این مرحله را ماهی یک بار انجام دهید.

آیا می‌توانیم تخته گوشت چوبی خود را در ماشین ظرفشویی بگذاریم؟

خیر، بهتر است تخته برش خود را در ماشین ظرف‌شویی قرار ندهید. تماس زیاد چوب با آب باعث متورم‌شدن چوب و در نتیجه جدا شدن الیاف و ایجاد ترک در چوب می‌شود.

اشتباهات رایج حین تمیز کردن تخته کار چوبی یا تخته سرو چه هستند؟

توجه کنید که تخته برش مرطوب را روی سطح قرار ندهید. صاف قراردادن آن، رطوبت اضافی را به دام می‌اندازد که باعث تجمع باکتری می‌شود. یکی دیگر از اشتباهات رایج نگهداری تخته چوبی، بی‌توجهی به لکه‌ها است. لکه‌های ایجادشده روی سطح تخته سرو خود را در اسرع وقت پاک کنید. با گذشت زمان پاک‌کردن لکه‌ها سخت‌تر می شود.


سخن نهایی

برای تمیز کردن تخته کار چوبی، حفظ بهداشت و سلامت خود و دیگران، بهتر است علاوه‌بر شست‌وشوی مرتب با آب و صابون و همچنین سرکه، روش‌های دیگری را نیز ‏به‌کار گیرید. مثلا می‌توانید از چند تخته گوشت مجزا برای کارهای مختلف (یک تخته برای گوشت و یک ‏تخته دیگر برای سبزیجات) استفاده کنید. همچنین تمیزکردن مرتب تخته گوشت به دوام و بهداشت آن کمک ‏می‌کند.‏
به یاد داشته باشید تخته‌های برش چوبی اغلب نسبت به تخته‌های برش جنس‌های دیگر مانند پلاستیک، جذب باکتری ‏بیشتری دارند. بنابراین تمیز نگه‌داشتن تخته برش و جلوگیری از رشد باکتری‌ها اهیمت بسیار زیادی دارد.‏

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *